Пръскане на ябълки
Календар за пръскане на ябълки
Ябълките са многогодишни плодни дръвчета, чието отглеждане се случва от почти всяко домакинство в днешно време. За да запазите реколтата си максимално здрава и плодовита, е важно да се информирате и навреме да приложите необходимите препарати против болести на растенията.
Препарати и схема за пръскане на ябълки
Различните видове препарати се използват за конкретни цели, като контрол на пестицидите, превенция от заболявания и регулация на растежа. Много е важно да определите график за третиране на растенията, за да не предозирате с честота. Когато изготвяте схемата е важно да я съобразите с метеорологичните условия, като избягвате да пръскате дръвчетата в много ветровито, горещо или зимно време, защото това може да увреди дървото или обграждащата растителност. За най-голяма сигурност от otrovi.com винаги съветваме да следвате указанията на етикета, за да разберете какъв е подходящият времеви диапазон за третиране.
Пръскане на ябълки преди цъфтеж
Тази стъпка е важна, с цел да запазите ябълките здрави през целия период на растеж на плода. Това се случва през март, април и май. Тогава растението е най-уязвимо и фертилайзерите помагат то да укрепне и да завърже здрав плод. Най-доброто време е точно преди пъпката да се е разпукнала.
Препоръчителните препарати за този период включват:
- фунгициди за борба с болести – такива са маната, гъбичните заболявания и гниенето;
- инсектициди за борба с вредители – такива са червеите и къртиците.
Пръскане на ябълки след цъфтеж
Това е необходима фаза с цел обогатяване на реколтата. В този момент (обикновено през месец юли) цветът е увяхнал и растението започва да влага цялата си енергия в произвеждането на плодове. Видът и количеството фертилайзери ще зависи от типа и възрастта на растението, както и от нивата на вещества в почвата и атмосферните условия. Този тип плодни дръвчета обикновено извличат най-голяма полза от смесени торове с няколко вида нутриенти или от богати органични фертилазери. Добре е да полеете дръвчето след третиране с препарат, за да предотвратите повреда на корените, а и да помогнете на веществата да се разнесат по цялата коренна система.
Пръскане против червеи
Това третиране ще ви осигури надеждна и здрава реколта, защото червеите са вредители, които често причиняват доста големи вреди по този топ плодове. Пръскането с инсектициди е най-разпространеният метод за борба с червеите, като има разработени редица препарати. Съществуват и торове, които се справят с други вредители, като къртиците. Такъв фертилайзер е Карбидът.
Регулярното следене на растенията ще покаже има ли нужда от третиране с торове, и ако да, колко интензивно. Ако следите график на редовна грижа, можете да си застраховате здрава и продуктивна реколта.