Пръскане на лешници
Препарати и растителна защита при лешници
Есенното време е предпоставка за наличие на вредители, които разрушават насажденията и са причинители за понижено качество и количество върху крайната продукция. Лешниковата култура е сред потърпевшите. За да предприемете правилна грижа за културата, трябва да предприемете борба срещу вредителите.
Кога се пръскат лешниците?
След падането на есенните листа, е необходимо да се прекопае и третира почвата под тях, като това унищожава болестите и вирусите по лешниците. Лешникът сам по себе си може да развие различен вид болести, като те биват бактериални, вирусни и патогени. Най-често лешникът страда от брашнестата мана, защото тя се развива бързо, а предпоставка за болестта е влошеното микробиологично състояние на почвата, по време на влажен период. Също така може да събере и различен вид неприятели, сред които са лешниковият хоботник и пъпковият акар.
Болести по лешника
Вредителите атакуват лешниковите насаждения през различно време от годината, което означава, че трябва да внимавате за наличието на неприятели, както и да извършвате навременни мерки за профилактика и борба. Специалистите ни от otrovi.com напомнят, да използвате подходящи препарати, с които да си осигурите пълноценна крайна продукция. Най-често атакуващите болести са:
- брашнеста мана – тази инфекция е често срещана при отглеждането на лешник. Развива се бързо при висока влажност на въздуха и е една от най-трудно забележимите, тъй като се образува под долната страна на листата и придобива облик на паяжиновидна плесен, едва доловима за човешкото око. Борбата с този вид инфекция започва с третирането с препарати на заразените листа. Пръскат се между 10-12 дни. Бордолезовият разтвор 1% е отличен препарат за растителна защита;
- лешников хоботник – този неприятел е причинител на червясването на лешниковите плодове. Той се развива в почвата през зимния период, като ларва и оставя цяло едно поколение. Преди цъфтежа през пролетта ларвите какавидират. Те правят малки дупчици в листата, като по този начин повреждат плодовете. В повредените плодове правят дупчици, в които женските снасят по едно яйце. Борбата с тях се осъществява, като се съберат и унищожат окапалите плодове и ларвите в тях, след което се прекопаят падналите листа, след цъфтежа, за противодействие на готвещите се за зимуване ларви. След това се обработват с препарат. Пръскането с препарат, като Имидан 50 ВГ, се извършва през яйцеснасянето;
- лешников пъпков акар – причинява повреди върху листните и женските цветни пъпки. Деформира пъпките и ги оставя хипертрофирали с розетъчен вид. Ларвата какавидира в период от 2 годишно зимуване, след което уврежда леторастите и клонките, а под тяхната кора женските снасят яйцата си Борбата с тях се случва, с помощта на подходящи препарати от otrovi.com за растителна защита от лешников акар, като ОВИПРОН ТОП ЕК, който се използват срещу тях, по време на тяхната миграция, около месец юни.