Бърза и безплатна доставка на всички поръчки над 49.99 лв. за цяла България. Безплатна доставка до автомат BOX NOW без значение от стойността на поръчката

Пръскане на овошки след цъфтеж

За правилното развитие на овошките, за появата на качествена и богата реколта, без да се появяват различни болести, трябва да се извършва профилактично пръскане. Честота зависи от състоянието, целите и вида на препарата, който ще се използва. Третирането с различни разтвори ще осигури защита до голяма степен особено когато се прави в следцъфтежния период. Какво не знаете обаче?

Болести и вредители, активни в периода на следцъфтежно пръскане

Най-честата болест, която засяга овошките в следцъфтежния период, се нарича струпясване. Тя засяга до най-голяма степен крушите и ябълките, а най-тежката вреда, която може да нанесе, е трайни унищожения на цялата реколта. Особено ако високите температури над 20 градуса се комбинират с валежи, което предизвиква влажност на въздуха, струпясването се разразява скоростно от болни на здрави плодове. Именно поради тази причина се изисква препаратно третиране на овошките, което да възпрепятства появата и развитието на тази болест.

Болести по листата в следцъфтежния период

В следцъфтежния период са силно застрашени прасковите от поява на мана и къдравост. Последната разновидност засяга също кайсиите и нектарините, а последствията от развитието на къдравостта, са големи. Тя атакува листата, които са заразени, още през предцъфтежния си период. Можете да разпознаете наличието на болестта чрез състоянието на листата на овошките – те са на мехури, приличащи на издутини и могат да засягат както частично, така и цялостно листото. Цветовете, насочващи към къдравостта, са кафяво и жълто, контрастиращо на зеленото. Пръскането с подходящи разтвори действа като превенция срещу заразяването.

Кафявото гниене може да бъде ранно и късно. То засяга най-вече костилковите овошки. При ранното гниене характерно е развиването на болест през началото на пролетта, като засегнатите области на овошката са клоните и листата. Късното се появява в късно лято или есен и засяга самите плодове. Кафявият цвят е характерен за болестта и се предизвиква от спорите на гъбата, която е причинителят ѝ.

Появата на листни въшки и акари също причинява щети по овошките и засяга най-вече листата. Характерни са малките дупчици по тях.

Маната е сред най-разпространените болести не само по овошките, но и по всички домашно отглеждани култури – картофи, домати, лозя, зеле. Причинява се от наличието на паразитни гъби, които атакуват листата, клоните и самите плодове. По листата се появяват жълти петна.

Всички тези болести застрашават състоянието на реколтата, както и на дървото. Важно е пръскането да се извършва в следцъфтежния период, защото влажното време е предпоставка за развиването на всички патогенни микроорганизми, отговорни за разразяването на горепосочените болести.

Месец май е най-подходящ за ефективна растителна защита

След преминаването на зимата, с настъпването на пролетта, растенията започват да се раззеленяват и периодът им на покой приключва. Май месец е най-подходящ за извършване на растителна защита, поради влагата, която носи със себе си. Метеорологичните условия през май месец винаги вещаят голямо количество изсипан дъжд, което в комбинация с високите температури, възлизащи над 20 градуса, създава предпоставка за развиване на патогенни микроорганизми. Те, от своя страна, предизвикват болестни състояние при плодните дръвчета.

Най-ефективната растителна защита се изразява в обработка с препарат. Пръскането като превантивна мярка може да ви спести много усложнения впоследствие. Изборът на правилен препарат и спазването на интензивността на пръскане създават здравословни за дръвчетата условия за живот.

Профилактично пръскане на овошки

Най-правилно е пръскането през месец май, което има профилактична и превантивна функция, да се осъществява през период от 10 дни. Важно е овошката да бъде третирана правилно, като на пръскане да бъдат подложени не само листата и пъпките, но и клоните. Третиранията с препарати, които са съобразени със здравето на човешкия организъм, са безвредни и не причиняват щети. Едновременно с това, се осигурява защита от поява на червеи, които да изяждат плодовете и да скапват реколтата.

Борбата с вредителите изисква постоянство, правилна обработка и качествена грижа.

Какви препарати можете да използвате

Най-често за следцъфтежния период се използват натурални съставки, притежаващи антисептично и антибактериално действие, както и фунгициди и други съставки. Такива са:

  • Сода бикарбонат – този природен антисептик често участва в направата на разтвори, служещи за пръскане не само на плодни дървета, но и на различни култури, които се отглеждат и в следцъфтежните месеци;
  • Сапун – сапунът често служи като помощник в борбата с маната и листните въшки в следцъфтежа. Често се комбинира със сода бикарбонат;
  • Син камък – това средство има лечебни свойства и помага за развиването на полезни микроорганизми, които да унищожат вредителите;
  • Вар – тя е главна съставка в бордолезовия разтвор, който подпомага унищожаването на вредителите в следцъфтежните месеци. Варта е особено подходяща в комбинацията със синия камък при лечение на кафяво гниене. Тази болест най-често се разразява след обирането на последната реколта, в следцъфтежно време.

Препоръки за препарати и уреди против често срещани вредители в градина:

Борба с къртици

Борба с охлюви

Птицегони

Плашила против птици

Газови оръдия против птици

Борба с влечуги