Тигров комар (Aedes albopictus), яйца, ларви, жизнен цикъл, ухапвания, пренасяни болести, превенция и контрол ( снимки)
Снимка 1 - Тигров комар (Aedes albopictus)
Снимка 2 - Тигров комар
Снимка 3 - Яйца от тигров комар (Aedes albopictus)
Снимка 4 - Ларви от тигров комар (Aedes albopictus)
Снимка 5 - Ухапвания от тигров комар
Снимка 6 - Етапи на развитие на тигров комар
Снимка 1 и 2 - Тигровият комар (Aedes albopictus) е сравнително нов и агресивен вид в България. Лесно се разпознава по ясно изразените бели ивици на краката и тялото, както и по по-малкия си размер (2-10 мм). Активен е предимно през деня, за разлика от повечето други комари, които предпочитат здрача и нощта.
Снимка 3 - Женският тигров комар снася яйцата си във влажни места близо до застояла вода – например саксии, гуми, улуци или други съдове, където има дъждовна вода. Яйцата са изключително издръжливи и могат да оцелеят дори при продължителна суша, чакайки подходящи условия за излюпване. Те са малки, черни и издължени, като излюпването настъпва при контакт с вода.
Снимка 4 - Ларвите на тигровия комар живеят във водни басейни, където се хранят с микроорганизми и органични частици. Те преминават през няколко фази на развитие, като периодично се издигат до повърхността, за да дишат въздух. След няколко дни ларвите се превръщат в какавиди, от които след още 1-2 дни излизат възрастните комари.
Снимка 5 -Ухапванията от тигров комар са болезнени и сърбящи, като често предизвикват по-силна алергична реакция от обикновените комари. Зачервяването и подуването могат да се задържат по-дълго, като се препоръчва използване на репеленти и предпазни мрежи за намаляване на риска. Най-сериозната заплаха идва от болестите, които могат да пренасят – западнонилска треска, малария и вирусни инфекции като Денга и Зика.
Заболявания, пренасяни от тигровия комар (Aedes albopictus)
Тигровият комар (Aedes albopictus) може да пренася няколко сериозни заболявания:
-
Денга – вирусна инфекция с висока температура, силни болки в мускулите и ставите и обриви по кожата. В тежки случаи може да доведе до животозастрашаващи усложнения.
-
Зика вирус – предизвиква треска, обрив, болки в ставите и конюнктивит, като инфекцията е особено опасна за бременните жени, тъй като може да причини тежки увреждания на плода.
-
Чикунгуня – характеризира се с внезапна висока температура, силни болки в ставите и обриви по тялото. Макар рядко смъртоносна, болестта може да предизвика хронични проблеми със ставите.
Контролът и превенцията на тигровия комар са от голямо значение, особено заради способността му да разпространява тежки вирусни инфекции.
Снимка 6 - Жизненият цикъл на тигровия комар е кратък и може да приключи за около седмица при подходящи условия. Той преминава през етапите яйце, ларва, какавида и възрастен комар. Женските комари снасят яйцата си във влажни места. След контакта с вода яйцата се излюпват в рамките на няколко дни. Ларвите се развиват във водата, след което се превръщат в какавиди. След кратък период от какавидите излизат възрастните комари, готови за размножаване.
Препарати против комари за двора и градината:
Репеленти против комари за лична защита
Спрей против комари за защита на закрити помещения:
Лампи против комари: