Снимки на котешка бълха (Ctenocephalides felis)

Котешка бълха>>защита >>препарати

Снимка 1 Котешка бълха 

яйца от котешка бълха

Снимка 2 Яйца от котешка бълха 

жизнен цикъл и размножаване на котепка бълха

Снимка 3 жизнен цикъл на котешка бълха 

ухапвания от котешка бълха

Снимка 4 ухапвания на котешка бълха 

Котешката бълха (Ctenocephalides felis):  

Котешката бълха (Ctenocephalides felis) е най-разпространената домашна бълха, срещана при котки, но също така паразитираща върху кучета и други бозайници. За разлика от много други видове бълхи, възрастната котешка бълха остава върху гостоприемника си, тъй като се нуждае от прясна кръв за размножаване.

Възрастни бълхи

Възрастните индивиди са с размери между 1 и 3 mm, червеникаво-кафяви до черни на цвят. Те са безкрили и имат странично сплескани тела, което им позволява да се придвижват лесно през козината на животните. Силните им задни крака им дават възможност да скачат и да се движат бързо. Възрастните бълхи живеят от 4 до 25 дни и през този период активно се хранят с кръв, което е жизненоважно за тяхното размножаване.

Яйца

Котешката бълха снася до едно яйце на час, което може да достигне до стотици яйца през живота ѝ. Яйцата са овални, бели и с размер около 0,5 mm. Поради гладката си и суха повърхност, те лесно падат от козината на гостоприемника върху килими, постелки и други повърхности. Яйцата остават на тези места, докато се излюпят ларвите.

Ларви

В рамките на два дни след снасянето, от яйцата се излюпват ларви. Те са дълги между 1,5 и 5 mm, нямат очи и крака, а телата им са покрити с малки косъмчета. Ларвите се хранят с органични остатъци, намиращи се в околната среда, като основната им храна са изсушени фекалии от възрастни бълхи. Този етап от жизнения цикъл продължава между 5 и 15 дни, през които ларвите се развиват активно.

Защо е важно да разберем жизнения цикъл на котешката бълха?

Разбирането на жизнения цикъл на котешката бълха е ключово за ефективната борба с тези паразити. Тъй като яйцата и ларвите обикновено не остават върху домашния любимец, а се разпръскват в околната среда, третирането трябва да обхваща както животното, така и домакинството. Борбата с бълхите изисква цялостен подход, включващ редовно почистване, използване на инсектициди и предпазни средства за домашния любимец.

 

Назад към всички новини