Ефективни методи за прогонване на кучета
Какво ще научиш от тази статия?
Много населени места изпитват затруднение с контрола и удържането на проблема с бездомните кучета. За много от представителите на животинския вид, улиците са дом, около които се разхождат свободно без каиш. Някои животни сред тях, могат да бъдат агресивни, което често се превръща в повод за притеснение и желание за прогонване. Бездомните кучета могат да страдат от бяс, да нанасят вреди, тъй като не подлежат на дресировка, както и да страдат от друг вид заболявания, които да подсилват тяхната враждебност към хората или други животни. За по-лесно прогонване съществуват различни методи и средства, служещи за отблъскване на животните, което гарантира спокойствието на хората около тях.
Проблемите, които възникват по повод на кучетата могат да бъдат от:
- а) Пасивно естество - четириногите ни приятели като гостоприемници и приносители на болести, паразити и инфекции. Въпреки високата си интелигентност, кучетата не могат сами да се ваксинират, обезпаразитят или измият след разходка. Задължени за това сме ние хората и отговорността пада изцяло върху нас.
- Лошото тук е, че бездомните кучета скитат на воля по улиците, и рядко биват обгрижвани от човешка ръка, което води до това често сами да решават проблемите си с глада и гнева.
- 1. Бяс ( Rabies virus) e РНК вирусно заболяване, което води до 100% смъртност при заразените животни, а при хората, ако до няколко часа заразеният не се ваксинира с ваксина, води до мъчителна смърт, причинена от енцефалит (възпаление на главния мозък). Разпространява се чрез хапане или ослюнчване на открита рана. Важно е да отбележи, че няма градски бяс, има само горски бяс, който се разпространява чрез лисици, чакали, плъхове, катерици. До скоро чакалите бяха защитен вид в България и се срещаха само в Странджа.
- В момента популацията им рязко се увеличава и ареалът им достига и надхвърля границите на Централна Европа в посока запад. Срещата с бездомни или дворни кучета може да доведе до заразяване. Симптомите са: висока степен на възбуда, безстрашна “ агресия”, в третата фаза е разпознаваема и пяната по муцуната на животните и хидрофобията (паническо отбягване на водата, с която животните смятат, че са се заразили).
Превантивни мерки, които трябва да се взимат е годишна ваксинация на всички домашни и бездомни кучета, както и прогонване на бездомните кучета, също и на тези с неясен собственик от района. За безболезнено и хуманно прогонване на кучета, можете да разгледате предлаганите от нас уреди, гелове и спрейове.
- 2. Кучешка тения - Тенията е вид плосък червей, който се разпространява чрез хищниците и чрез яйцата може да попадне в организма на човека, където паразитира основно в черния дроб или други вътрешни органи. Изключително трудна за лечение, кучешката тения се лекува с прилагане на оперативно лечение с химиотерапия и води до значителна загуба на трудоспособност, инвалидизиране и смърт.
- Четириногите ни приятели могат да се заразят в парка или на разходка сред природата, където не е изключено да се натъкнат на яйца във фекалиите на селскостопански или диви заразени животни. Малките деца могат да се заразят при весела игра в тревата или на пясъчника в парка, любимо място за дефекация на бездомни кучета.
- Поредната болест на мръсните ръце, за съжаление бележи ръст в България – през 2011та сме на първо място по заболеваемост в Европейския съюз.
- Освен с актуално припомняне:” Мийте си ръцете!”, разпространението на кучешката тения може да се ограничи и от дехелминтизация (обезпаразитяването) на всички домашни кучета, както и на ловните.
- 3. Глисти, кърлежи и бълхи - те също обичат всички кучета и четириногите са безсилни да се справят с тази обич. Това, което можем да ви посъветваме, ако наоколо обикалят безпризорни кучето и често нахлуват в имота ви, е да опитате да ги прогоните с кучегон. Това е ултразвуков уред, който излъчва сигнал, предизвикващ реакция у кучетата. Използва се освен за прогонване на агресивни кучета, така и за дресиране на домашния ви четириног приятел.
- б) Активно естество - можете да бъдете нападнати и ухапани от агресивни домашни кучета, разхождани без повод, и това е най-неприятното. Винаги трябва да бъдете нащрек, особено когато минавате покрай зона с бездомни кучета.
- Истината е, че през годините големите градове успяха да се справят с голяма част от проблема с бездомните четириноги, като ги настаниха в приюти. За жалост обаче още има места, особено по селата, в които този проблем трудно би могъл да бъде напълно разрешен. Не е лош вариант да се запознаете по-отблизо със средствата за справяне с кучетата тук, за да се чувствате в безопасност.
Как действат репелентите против кучета?
Съществуват приемливи и хуманни начини за дълготрайна и ефективна защита и прогонване. Това са репелентите, които са напълно безвредни за четириногите. В съдържанието им има вещества, които ги отблъскват, без да съдържат химикали и токсини, които да им навредят. Миризмата, излизаща от избраното средство, ще ги накара да отстъпят и да стоят настрана.
Какви миризми не харесват кучетата
Те усещат миризмата по различен начин от човекът и често изпитват непоносимост към миризми, които хората носят ежедневно. Сред тях, са:
- цитруси – те усещат миризмата им прекалено силно, благодарение на силното си обоняние, което често им създава дразнене;
- почистващи препарати – изпитват непоносимост, тъй като ароматът на препарат дразни горните им дихателни пътища;
- парфюми – те съдържат химичен състав, който дразни четириногите;
- кофеин – ароматното кафе ще ги отблъсне мигновено, поради натрапчивата си миризма;
- етерични масла – обратно на ароматите, които хората намират за свежи, любимците намират за неприятни.
Уреди за защита от кучета
Освен репеленти, на пазара има и ултразвукови уреди, служещи за прогонване на животни и осигуряване на защита. Най-сигурният начин за отблъскване е употребата на кучегон, който е с компактна форма и е отличен помощник в дресирането или укротяването на едно животно. След активирането на кучегон, той ще излъчи ултразвуков сигнал, непоносим за четириногото, но и екологично съобразен и безопасен за него. Може да бъде използван на улицата или да бъде поставен в градина, на тераса и навсякъде другаде, където присъствието на четириногите е нежелано.
Препарати за дворни пространства и препятствия
Средствата за обработване на отворени, дворни пространства са ефикасни и безвредни. Могат да бъдат използвани върху зелените площи, като градини, саксии с цветя или цветни лехи. Те ще подействат отпорно и ще отпратят кучетата от обработените зони. До 1-2 седмици след първото използване се препоръчва повторно третиране на площта. В случай на проливни дъждове, обработката също се повтаря, с цел повече защита. Друг метод за справянето с тази ситуация, е поставянето на препятствия, които ще окажат съпротива в случай на проявен интерес. Това може да са натрупани клони или бодлива ограда, която ще направи преминаването им невъзможно.